Про ризики пов'язані з гільмінтами в грунті

Дата: 10.04.2024 13:52

💢 ОСНОВНІ ФАКТИ 💢

▪Збудниками гельмінтних інвазій, що передаються через грунт, є різні види паразитуючих червів.

▪Вони передаються через яйця, присутні в фекаліях людини, які забруднюють грунт у районах із поганою санітарією.

▪Приблизно 1,5 мільярда людей у ​​світі заражені гельмінтами, що передаються через грунт (геогельмінтами).

▪Інфіковані діти страждають від фізичних та нутрітивних порушень здоров'я.

▪Боротьба з гельмінтозами ведеться за наступними напрямками:

➖️періодично проводиться дегельмінтизація для знищення червів;

➖санітарна освіта для запобігання повторного зараження;

➖поліпшення санітарних умов для зменшення забруднення грунту яйцями гельмінтів.

▪Для боротьби з геогельмінтами є безпечні й ефективні ліки.

Гельмінтні інфекції, що передаються через грунт, є одними з найбільш поширених гельмінтозів в світі і вражають найбідніші та соціально неблагополучні спільноти. Вони передаються через яйця, присутні в фекаліях людини, які забруднюють грунт в районах з поганою санітарією.

Основними видами, що заражають людей, є аскарида (Ascaris lumbricoides), волосоголовець (Trichuris trichiura) та анкілостоми (Necator americanus та Ancylostoma duodenale).

💢 ПОШИРЕНІСТЬ 💢

Приблизно 1.5 мільярда людей у ​​світі, або майже 24% населення світу, інвазовані гельмінтами, що передаються через грунт.

Такі гельмінтози широко поширені в тропічних і субтропічних районах - найбільше їх число припадає на Африку на південь від Сахари, Америку, Китай і Східну Азію.

Понад 270 мільйонів дітей дошкільного віку і понад 600 мільйонів дітей шкільного віку живуть в районах з інтенсивною передачею цих паразитів і потребують лікування та профілактики.

💢 ПЕРЕДАЧА ГЕЛЬМІНТІВ 💢

Геогельмінти передаються через яйця, які виділяються з фекаліями інвазованих людей.

Дорослі черви живуть в кишечнику, де вони щодня виділяють тисячі яєць.

У районах, де відсутня належна санітарія, ці яйця забруднюють грунт. Люди інфікуються при заковтуванні яєць паразитів. Це може відбуватися різними шляхами.

▪Яйця, що містяться на овочах, проковтують в разі, якщо овочі не готуються, не миються і не очищаються належним чином.

▪Яйця проковтуються разом з водою із забруднених джерел.

▪Яйця проковтуються дітьми, які граються прямо на землі, а потім беруть брудні пальці в рот.

Крім того, личинки анкілостоми виводяться з яєць у грунті і потім розвиваються в форми, які можуть активно проникати через шкіру. Люди інфікуються анкілостомами, головним чином, при ходьбі босоніж по забрудненій землі.

Геогельмінти не передаються безпосередньо від людини до людини або від свіжих фекалій, тому що яйця, які виділяються з фекаліями, стають інвазивними лише приблизно через три тижні дозрівання у грунті.

💢 ЗАХВОРЮВАНІСТЬ І СИМПТОМИ 💢

Клінічні прояви залежать від кількості червів в організмі людини. При помірній інвазії у людей симптоматика зазвичай не проявляється.

Більш важчіі інвазії можуть призводити до різних симптомів, включаючи кишкові прояви (діарею, болі в області живота), загальне нездужання і слабкість, а також порушення росту і фізичного розвитку. Анкілостоми викликають хронічні кишкові кровотечі, які спричиняють розвиток анемії.

Масивні інвазії можуть викликати кишкову непрохідність, яку лікують хірургічним шляхом.

💢 НАСЛІДКИ ДЛЯ НУТРІТИВНОГО СТАТУСУ 💢

🚩Геогельмінти призводять до порушення нутрітивного статусу інвазованих людей різними шляхами.

🚩Гельмінти використовують тканини людини, включаючи кров, що призводить до втрати заліза і білка.

🚩Гельмінти підсилюють синдром недостатності всмоктування поживних речовин.

🚩Окрім того, круглі черви конкурують за вітамін А в кишечнику.

🚩Деякі геогельмінти можуть також призводити до втрати апетиту і, отже, до зменшення вживання поживних речовин і погіршення фізичного стану.

🚩Зокрема, T. trichiura може викликати діарею і коліт.

Порушення нутрітивного статусу, що викликаються геогельмінтами, мають значний вплив на ріст і фізичний розвиток.

💢 СТРАТЕГІЯ ВООЗ ПО БОРОТЬБІ З ГЕОГЕЛЬМІНТОЗАМИ 💢

У 2001 році делегати Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я одноголосно прийняли резолюцію (WHA54.19), яка закликала ендемічні країни почати серйозну боротьбу з гельмінтами, зокрема з шистосомозом і гельмінтозами, що передаються через грунт.

♻ ️Стратегія боротьби з гельмінтами полягає в тому, щоб контролювати захворюваність шляхом періодичного лікування людей з підвищеним ризиком, що живуть в ендемічних районах.

Люди, що належать до груп ризику:

✳ ️діти дошкільного віку;

✳ ️діти шкільного віку;

✳️ жінки репродуктивного віку (в тому числі вагітні жінки на другому і третьому триместрі вагітності та матері-годувальниці);

✳ ️дорослі люди, зайняті деякими видами діяльності високого ризику, такі як збирачі чаю або гірські працівники.

♻ ️ВООЗ рекомендує періодично проводити лікування антигельмінтними засобами (дегельмінтизацію) без попереднього індивідуального діагностування серед всіх людей з груп ризику, які живуть в ендемічних районах.

♻ ️Лікування необхідно проходити раз на рік у разі, якщо поширеність геогельмінтозів перевищує 20%, і двічі на рік у разі, якщо цей показник у суспільстві перевищує 50%.

Такі заходи дозволяють знизити захворюваність шляхом зменшення кількості гельмінтів.

Крім того:

✅ санітарна освіта сприяє зниженню передачі і повторного зараження шляхом заохочення здорових форм поведінки;

✅ забезпечення належних санітарних умов також важливо, але не завжди можливо в умовах обмежених ресурсів.

⚠ ️Ліквідація гельмінтних інвазій, що передаються через грунт, серед дітей є глобальною метою до 2020 року, яку можливо досягнути шляхом регулярного лікування, щонайменше, 75% всіх дітей в ендемічних країнах (за оцінками, 873 млн).

За матеріалами ВООЗ